Informace o alergenech

Informace - alergeny
Informace o označování alergenů na jídelním lístku

Vážení rodiče!

13.12.2014 je legislativně stanoveno datum, kdy je povinností všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování, jako např. restaurací, školních jídelen, pekáren, prodejen atd. označovat alergeny ve všech potravinových výrobcích.
Odvolání na legislativu: EU – 2000/13 do 13.12.2014 a pak nahrazena 1169/2011 EU čl. 21 ČR – vyhl. 113/2005 Sb. O způsobu označování potravin

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brán zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník, nebo zákonný zástupce uhlídat sám. Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, takže případným žádostem nebude vyhověno.
Jídelna má pouze funkci informační tak, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

Seznam a číselné označení potravinových alergenů:

1.  obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich
2.  korýši a výrobky z nich
3.  vejce a výrobky z nich
4.  ryby a výrobky z nich
5.  podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z ní
6.  sójové boby (sója) a výrobky z nich
7.  mléko a výrobky z něj
8.  skořápkové plody a výrobky z něj - jedná se o všechny druhy ořechů
9.  celer a výrobky z něj
10. hořčice a výrobky z ní
11. sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
12. Oxid siřičitý a siřičitany v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2
13. vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
14. měkkýši a výrobky z nich

Na jídelním lístku bude vyznačena přítomnost alergenu číslem označujícím alergen dle tohoto seznamu. Seznam alergenů bude vyvěšen u jídelního lístku.

Ten kdo netrpí alergií na některé potraviny, se značením nemusí zabývat.

Vážení rodiče. Zajímají vás základní principy školního stravování? Pak je tady pro vás internetový portál o školním stravování, určený pro rodiče a veřejnost, prostě pro všechny, kteří se zajímají o školní stravování. http://www.rodiceaskolnijidelny.cz

Informace o alergenech
Úhrada plateb školného a stravného v době letního prázdninového provozu
Školné: Rodiče jsou povinni provádět platbu i v době letních prázdnin.  Podle zákona č. 561/2004 Sb., (školský zákon) a podle prováděcí vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání děti v platném znění děti, kterých se týká povinné předškolní vzdělávání, úplatu za předškolní vzdělávání neplatí. Stravné: Rodiče dětí, které jsou přihlášené v době letního prázdninového provozu jsou povinni uhradit předem platbu stravného za měsíce červenec a srpen (dle počtu přihlášených dnů  35,-Kč/den) nejpozději do 28.6.2019. V případě nesplnění podmínky úhrady, se dítě prázdninového provozu nebude moci účastnit. Nárok na stravu má dítě pouze v případě, že je v době výdeje stravy přítomno v MŠ. Svačiny se podávají v době od 8.50 hod. do 9.15 hod., odpoledne od 14.10 do 14.30 hod. Obědy se vydávají od 11,50 hod. do 12.20 hod. Vrácení plateb stravného v době prázdninového provozu se uskuteční pouze v  případě, že rodič  doloží lékařské potvrzení o nemoci dítěte. Upozornění: Prázdninového provozu se nebudou moci účastnit nahlášené děti, kterých rodiče byli upozorněni o plnění úhrady dlužných částek školného/stravného v letošním školním roce 2018/2019 a neučinili, popřípadě neučiní tak nejpozději 28.6.2019.   Platby probíhají bezhotovostně na účet školy, popřípadě složenkou (nutno uvést variabilní symbol).
Mníšek čte dětem
V naší školce proběhne dne 13.6.2019 od 9.00hod akce  "Mníšek čte dětem" na kterou zveme všechny rodiče, babičky a přátelé naší školky. Prosíme, dejte dětičkám do školky na akci jejích oblíbenou knihu. Těší se na vás kolektiv MŠ
Den dětí v MŠ Mníšek - 31.5.2019
Naše školka, jako každý rok i letos pořádá Den dětí pro naše malé školáčky. Akce se uskuteční 31.5.2019 v dopoledních hodnách na hřišti u MŠ a jeho okolí. Pro malé školáčky máme nachystané různé soutěže a úkoly...