Logopedická prevence

KAMARÁDI POVÍDÁLCI ANEB POJĎME SI SPOLEČNĚ POVÍDAT
Logopedická prevence v MŠ - projekt  "Kamarádi povídálci aneb pojďme si společně povídat"
Projekt je zaměřen nejen na péči o děti, které vykazují potřebu podpory řečového vývoje, ale pracujeme i s dětmi již od mladšího předškolního věku a snažíme se včasnému předcházení vad a poruch řeči. Cílenou logopedickou intervencí bychom všechny společně v naší MŠ chtěly dosáhnout toho, aby měly děti před vstupem do prvního ročníku ZŠ nejen správnou výslovnost všech hlásek, ale aby u nich byla rozvinuta řeč ve všech jazykových rovinách. Rozvrh přímé pedagogické činnosti je uzpůsoben dle potřeby projektu. V projektu plánujeme pokračovat i v dalších letech a budeme se snažit ho každým rokem na základě evaluace zdokonalovat.
Cíl projektu:

• rozvoj řeči, slovní zásoby a komunikativních dovedností u dětí předškolního věku a dosažení co nejlepší úrovně před nástupem povinné školní docházky
  • prevence řečových vad dětí předškolního věku.
  • snížení počtu dětí s potřebou péče klinického logopeda.
  • zkvalitnění spolupráce s rodiči v oblasti rozvoje řeči, prevence a nápravy řečových vad u dětí předškolního věku.
  • zvýšení odbornosti pedagogů v oblasti logopedické péče v naší MŠ.
  • zkvalitnění materiálních podmínek pro logopedickou prevenci - dovybavení MŠ novými didaktickými logopedickými pomůckami (hrami) a počítačovou technikou s výukovými programy.

Zdůvodnění: oslabení v oblasti řeči přináší dítěti mnoho obtíží. Je ohroženo jeho postavení ve skupině vrstevníků, v navazování vztahů i v sebehodnocení. Narušení řečového vývoje může způsobovat i obtíže při učení, a pokud přetrvává do dospělosti, i ve volbě povolání. U předškolních dětí velmi často přetrvává nesprávná výslovnost mnoha hlásek a artikulační neobratnost. Dále bývá oslabena fonematická diferenciace, analýza a syntéza i sluchová paměť. To vše se negativně projeví při nácviku čtení a psaní. Oslabení jazykového citu znesnadňuje procvičování gramatiky. Nedostatky v porozumění řeči a malá slovní zásoba znamenají pro dítě velké znevýhodnění při získávání nových informací v jednotlivých oblastech. Je dokázáno, že deficity ve vývoji řeči v předškolním věku často předcházejí specifickým poruchám učení, které se projeví až v ZŠ.

Proto je velmi důležité podpořit logopedickou prevenci a také logopedickou péči pro děti s narušenou komunikační schopností již v předškolním věku.
Podrobný časový a pracovní harmonogram realizace projektu a jeho částí:
Denně a cíleně na všechny děti v MŠ v rámci vzdělávací nabídky: dechová cvičení a fonační cvičení, motorika mluvidel, rytmizace, artikulační cvičení, sluchová cvičení a cvičení na rozvoj fonematického sluchu, cvičení a hry na rozvoj hrubé motoriky, jemné motoriky a grafomotoriky, hry a činnosti k rozvoji slovní zásoby, rozvoj verbální pohotovosti, rozvoj jazykového citu – rýmy, množné číslo, ukazovací zájmena, přechylování, stupňování, rozvoj předčtenářských a komunikativních dovedností, pravolevá orientace, zrakové vnímání, rozvoj verbálně akustické paměti, serialita, motorické čtení, cvičení na podporu spolupráce hemisfér.

Schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků
Schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků se bude konat 29.5.2018 v 16.00 hodin   v učebně 2. třídy Dozvíte se základní informace pro nadcházející školní rok. Seznámíme vás s organizací prvních školních dní, odnesete si seznam potřeb pro první třídu, zodpovíme všechny vaše dotazy a zároveň si vás dovolíme požádat o částku 1000 Kč na výtvarné a školní pomůcky.                                                                       Již se na Vás těší               Mgr. Blanka Štolfová           třídní učitelka a Lenka Koprnová vychovatelka
Uzavření MŠ v době letních prázdnin
Po dohodě se zřizovatelem bude naše MŠ uzavřena v době letních prázdnin od pondělí 16. 7.  do pátku 3. 8. 2018.
Zápis do MŠ pro školní rok 2018/2019
Zápis do MŠ Mníšek se tento rok koná ve čtvrtek  3. 5. 2018, od 14.00 do 16.30 hodin v budově mateřské školy.   Přineste s sebou: - rodný list dítěte - občanský průkaz zakonného zástupce - vyplněnou žádost s lékařským potvrzením v souladu s §50 zákona č.258/2000Sb., o ochraně veřejného zdraví (tiskopis najdete na www.msmnisek.cz  nebo obdržíte v MŠ).   Od 1.9. 2017 je předškolní vzdělávání povinné pro děti od pěti let věku ( § 34 odst. 1 školského zákona)
ZÁPIS DO 1. TŘÍDY 6. 4. 2018
ZÁPIS DO 1. TŘÍDY 6. 4. 2018 OD 14 DO 17HOD. V ZŠ MNÍŠEK BEZ ČEKÁNÍ     RODIČŮM DĚTÍ Z MŠ V MNÍŠKU BUDE V ODDĚLENÍ VENDELÍN K DISPOZICI ZÁPISOVÝ ARCH S ČASY OBJEDNÁNÍ      DALŠÍ RODIČE PRO OBJEDNÁNÍ VOLEJTE: 485 146 550   nebo  773 791 371   K zápisu je nutné dodat: žádost o přijetí k základnímu vzdělávání  vyplněný zápisový list rodný list dítěte  průkaz totožnosti. Přednostně budou k základnímu vzdělávání přijaty děti z Mníšku a Oldřichova v Hájích. Zápisu se musí zúčastnit i děti, jimž byla odložena školní docházka.   Prosíme, přečtěte si důležité informace o objednání k zápisu v přiložených dokumentech!
INFORMACE OHLEDNĚ ZMĚNY STRAVNÉHO
  INFORMACE O VÝŠI STRAVNÉHO Od 1. 1. 2018 se cena stravného v mateřské škole zvyšuje z 30,- Kč na 35,- Kč. Zálohy na platbu stravného si ponechte ve stejné výši, tj. 600,- Kč. Od září 2018 si poté navyšte zálohovou platbu na 700,- Kč. Děkujeme za pochopení.

Základní škola a mateřská škola Mníšek, okres Liberec, příspěvková organizace