Logopedická prevence

KAMARÁDI POVÍDÁLCI ANEB POJĎME SI SPOLEČNĚ POVÍDAT
Logopedická prevence v MŠ - projekt  "Kamarádi povídálci aneb pojďme si společně povídat"
Projekt je zaměřen nejen na péči o děti, které vykazují potřebu podpory řečového vývoje, ale pracujeme i s dětmi již od mladšího předškolního věku a snažíme se včasnému předcházení vad a poruch řeči. Cílenou logopedickou intervencí bychom všechny společně v naší MŠ chtěly dosáhnout toho, aby měly děti před vstupem do prvního ročníku ZŠ nejen správnou výslovnost všech hlásek, ale aby u nich byla rozvinuta řeč ve všech jazykových rovinách. Rozvrh přímé pedagogické činnosti je uzpůsoben dle potřeby projektu. V projektu plánujeme pokračovat i v dalších letech a budeme se snažit ho každým rokem na základě evaluace zdokonalovat.
Cíl projektu:

• rozvoj řeči, slovní zásoby a komunikativních dovedností u dětí předškolního věku a dosažení co nejlepší úrovně před nástupem povinné školní docházky
  • prevence řečových vad dětí předškolního věku.
  • snížení počtu dětí s potřebou péče klinického logopeda.
  • zkvalitnění spolupráce s rodiči v oblasti rozvoje řeči, prevence a nápravy řečových vad u dětí předškolního věku.
  • zvýšení odbornosti pedagogů v oblasti logopedické péče v naší MŠ.
  • zkvalitnění materiálních podmínek pro logopedickou prevenci - dovybavení MŠ novými didaktickými logopedickými pomůckami (hrami) a počítačovou technikou s výukovými programy.

Zdůvodnění: oslabení v oblasti řeči přináší dítěti mnoho obtíží. Je ohroženo jeho postavení ve skupině vrstevníků, v navazování vztahů i v sebehodnocení. Narušení řečového vývoje může způsobovat i obtíže při učení, a pokud přetrvává do dospělosti, i ve volbě povolání. U předškolních dětí velmi často přetrvává nesprávná výslovnost mnoha hlásek a artikulační neobratnost. Dále bývá oslabena fonematická diferenciace, analýza a syntéza i sluchová paměť. To vše se negativně projeví při nácviku čtení a psaní. Oslabení jazykového citu znesnadňuje procvičování gramatiky. Nedostatky v porozumění řeči a malá slovní zásoba znamenají pro dítě velké znevýhodnění při získávání nových informací v jednotlivých oblastech. Je dokázáno, že deficity ve vývoji řeči v předškolním věku často předcházejí specifickým poruchám učení, které se projeví až v ZŠ.

Proto je velmi důležité podpořit logopedickou prevenci a také logopedickou péči pro děti s narušenou komunikační schopností již v předškolním věku.
Podrobný časový a pracovní harmonogram realizace projektu a jeho částí:
Denně a cíleně na všechny děti v MŠ v rámci vzdělávací nabídky: dechová cvičení a fonační cvičení, motorika mluvidel, rytmizace, artikulační cvičení, sluchová cvičení a cvičení na rozvoj fonematického sluchu, cvičení a hry na rozvoj hrubé motoriky, jemné motoriky a grafomotoriky, hry a činnosti k rozvoji slovní zásoby, rozvoj verbální pohotovosti, rozvoj jazykového citu – rýmy, množné číslo, ukazovací zájmena, přechylování, stupňování, rozvoj předčtenářských a komunikativních dovedností, pravolevá orientace, zrakové vnímání, rozvoj verbálně akustické paměti, serialita, motorické čtení, cvičení na podporu spolupráce hemisfér.

Chřipková epidemie v mateřské škole - upozornění pro rodiče
Vzhledem k rapidnímu nárůstu nemocných dětí a osob z řad pedagogického personálu v naší mateřské škole, žádám všechny rodiče, aby nám do školky nedávali děti s kašlem a rýmou. V této situaci opravdu nebudeme nachlazené děti do mateřské školy přijímat a máme právo takové dítě do školky nepřijmout. Chráníme tím zdraví vašich dětí, ostatních dětí v mateřské škole, které nemocem zdárně odolávají, ale také zdraví učitelek a provozního personálu. Děkujeme za spolupráci a vstřícnost.
ZÁPIS DO 1. TŘÍDY 6. 4. 2018
ZÁPIS DO 1. TŘÍDY 6. 4. 2018 OD 14 DO 17HOD. V ZŠ MNÍŠEK BEZ ČEKÁNÍ     RODIČŮM DĚTÍ Z MŠ V MNÍŠKU BUDE V ODDĚLENÍ VENDELÍN K DISPOZICI ZÁPISOVÝ ARCH S ČASY OBJEDNÁNÍ      DALŠÍ RODIČE PRO OBJEDNÁNÍ VOLEJTE: 485 146 550   nebo  773 791 371   K zápisu je nutné dodat: žádost o přijetí k základnímu vzdělávání  vyplněný zápisový list rodný list dítěte  průkaz totožnosti. Přednostně budou k základnímu vzdělávání přijaty děti z Mníšku a Oldřichova v Hájích. Zápisu se musí zúčastnit i děti, jimž byla odložena školní docházka.   Prosíme, přečtěte si důležité informace o objednání k zápisu v přiložených dokumentech!
Jarní prázdniny 26. 2. - 2. 3. 2018
V době jarních prázdnin bude probíhat v MŠ omezený provoz pouze pro přihlášené děti.
Den s dopravní výchovou - pro předškoláky
Dne 25.1.2018 se uskutečnila ve třídě předškoláků (Vendelín) odborná přednáška o bezpečnosti na ulici a silnici. Děti byly proškoleny v oblastech: bezpečné chování pasažéra ve vozidle  bezpečné chování chodců   bezpečné chování cyklistů   poskytnutí první pomoci více info: http://www.bezpecnenasilnicich.cz/
Potvrzení o výši vynaložených výdajů MŠ-tiskopis
Tiskopis ke stažení